Привіт колеги!
Ніколи не думав і не мріяв що у мене так сильно зміниться життя. Не думав і не мріяв що я стану працювати веломеханіком в самому велосипедному місті. Я вже трохи знімав короткі відео про Амстердам (а також Лейден, Алмере, Веесп) і про велосипеди. Тепер спробую дещо написати у вигляді статті, ну і вставлю декілька фоток і відео.
Які типи велосипедів
Амстердам
В Амстердамі найбільш поширені прості міські велосипеди — сіті байки.
Я спробую приблизно вказати в процентах — ми ж тут більше технарі. Ітак:
- Омо фітц, по-нашому бабушко велосипед, простий як двері, гальмування ногою назад, одна передача — 30%
- Сіті байк з переклюком Shimano Nexus 3 (рідше Nexus 7-8, ще рідше Turney, Altus) — 30%
- Різні електровелосипеди а також електро санд байки — 20%
- МТБ, Гревели, гібріди — 1-2%
- Ретро шоссери — 5-6%
- Велосипеди з коритом спереду для дітей чи тварюк — 5-6%
- Сучасні шоссейні велосипеди — 1-2%
- Всілякі розкладні малюки — 1-2%
Околиці і маленькі міста
Ну там ситуація трохи міняється. Більше нормальних шоссейників, можливо й до половини від усьго трафіка що я бачив. Я про містечко Веесп та околиці Амстердаму.
Стан велосипедів
Амстердам
Найпоширеніше слово у нас в майстерні (Mauricebikes) це гарбадж байк, друге за частотністю — просто гарбадж (тобто сміття).
Деяким велосипедам місце тільки в каналі — звідки їх і, скоріш за все, підняли. Це зумовлене тим, що найпошериніший злочин в Амстердамі — це крадіжка велосипедів.
Також самі власники часто ставлять велосипеди не у відведених місцях — а де доведеться. А працівники мерії (хімента, нідерландською) зрізають замки і відвозять велосипеди на штрафмайданчик.
Самі амстердамці купляють велосипеди іноді за 50-70 евро, і потім дивуються що для того, щоб привести їх до тями потрібно вкласти ще 80-100 евро. Або ж купляють новий, або ж в хорошому стані вживаний велосипед, кидають його не попало, не роблять ніякого ТО, ніякого ремонту, ніякої чистки/мийки впродовж кількох років.
І ось, під шаром бруду, ніколи не змащений, переживший купу дощів (а дощі тут досить часте явище) цей бідося попадає в майстерню. Не тому що пора, а тому що щось там вломилось. І коли власнику розповідаєш що треба тут і тут замінити, тут і тут зарепейрити, тут і тут викинути і поставити якісне і це буде коштувати майже стільки скільки він/вона у п’ятницю ввечері пробухує в кафешці з колегами (насправді я багато разів чув суму у 80 евро) то у нідерландців настає шок контент. Особливо у тих хто приїхав на гарбадж байку. Тому народ від приведення велосипеда хоч у якийсь прийнятний стан відмовляється, просять зробити тільки те що вломилось зараз і вбивають велосипед далі.
Інші міста Нідерландів
Те що я чув і що трохи бачив, ситуація дещо краща. Крадіжок менше, стан велосипедів дещо кращий. В деяких містах взагалі про велосипеди дбають як у нас.
На фото вище, той самий сіті байк Кортіна з переклюком Shimano Nexus 3 і найпоширенішою рамою (! не жіночою, а найпошиненішою ! Не плутати, це так в Нідерландах)
Про трафік
Спочатку я був педастріаном. І головне моє завдання при пересуванні по Амстердаму було не попасти під коліщата велосипедистів. Я крутив головою неначе пропеллером — на всі 400 градусів. Щоб спробувати самому поїхати… Я боявся. Але все виявилось досить таки просто і прозаїчно: сів і поїхав. Неначе на автомобілі. Тут тобі і світофоори, і розмітка, і рядних рух, як у авто. І пропускають тебе іноді коли не твій сигнал світлофора. Головне рухатись в потоці і включати повороти якщо вони у тебе по маршруту. Тобто класно все.
_________________
З.Ы.: Давно не писав і давно не читав. Був не в гуморі.
З.Ы.: Наступні пости зроблю з відео і теми які цікаві.
Майбутні теми:
- Бренди нідерландські і не тільки і ціни на велосипеди.
- Основні поломки амстердамських велосипедів і як ми їх ремонтуємо.
- Цікаві і незвичні казуси і велосипеди.
- Про наш новий велосипед Газель від нідерландсього виробника.
- Відео про велосипедний трафік в Амстердамі.
Так життя наше таки добряче перевернулось, ніколи навіть не міг подумати, що на старість доведеться знайомитись з альпійськими гірськими дорогами, майже на шоссері. Цікавий допис, може більше людей зрозуміють, що велосипед не лише хоббі, а і транспорт і доволі зручний, але трішки вимогливий до фізичної форми власника. Успіхів вам в новій професії!!!!
Дякую за побажання! Навзаєм!
В Нідерландських містах це не просто «доволі зручний» а самий зручний транспорт.